Dětská zdravotní obuv

Nakupování bot pro děti je velice složitý úkol a my bychom mu měli věnovat náležitou pozornost. Dle lékařských statistik má totiž až třetina prvňáčků poškozené nohy v důsledku nošení špatné obuvi. Proto je důležité, aby rodiče uměli rozpoznat zdravotně nezávadnou obuv a také znali zvláštnosti stavby dětské nohy.

Dětské nohy mají totiž jinou stavbu než nohy dospělého a navíc jsou méně citlivé na tlak a bolest, takže děti mohou nosit špatně padnoucí obuv bez toho, aniž by to poznaly. Dětské nohy se nejvíce deformují nošením nepadnoucí a nekvalitní obuvi – boty jsou buď příliš široké, úzké, krátké, nebo mají špatnou podrážku či jsou z nekvalitního materiálu. Velikost dětských nohou se také velice rychle mění a kosti nohy malého dítěte jsou velmi měkké, takže se snadno nevhodnou obuví deformují.

Takže v žádném případě byste neměli kupovat levné boty na tržnicích či v pochybných krámcích, ale v osvědčené prodejně s dětskou zdravotní obuví, která se může prokázat i certifikátem. Správná dětská zdravotní obuv by tedy měla být dostatečně prostorná, s kulatou špičkou a měla by být vyrobena z přírodního materiálu (popřípadě z umělých vláken typu GoreTex), který je měkký a prodyšný.