Saka – Blejzry (Blazer)

Velká skříň praskající v pantech, ve které se skrývá od ponožek po zimní kabát vše možné i nemožné a nejčastěji to, co vůbec nepotřebujeme. Co považujeme za ony základní kusy našeho šatníku, na nichž můžeme bez problému postavit svůj každodenní outfit? Zajisté nás napadnou v první řadě džíny a bílé basic triko. U žen se za základ považují také „malé černé“ a muži by měli vlastnit alespoň jednu elegantní košili. Na co ale stále zapomínáme? Na nekonečný problém „co na to.“

Sako versus blejzr

Sportovní móda se lehce spokojí s kombinací džíny mikina nebo džíny a a lehká bunda. Francouzský šarm dýchá z modelů s elegantními rozevlátými svetříky nebo vypasovanými vestami. Mylně se často domníváme, že sako nepotřebujeme. Jeho význam je jaksi magicky spojen s business módou a my jej neradi z těchto kleští pouštíme. Přitom dnes má sako nepřeberné množství podob – liší se v délce, střihu (oblíbená je asimetrie), použitých detailech, v zapínání a také v použitých materiálech. Jedno sako se však nemění – říkáme mu blejzr (blazer). Pojem značí jednořadové sako klasického a volného střihu, které mívá na ramenou vycpávky. Rozdíly mezi sakem a blazerem nemusejí být tak velké, ale přeci jen je třeba oba pojmy odlišit.

Jak se nosí saka a blejzry

Blejzr je ideální pro volnočasovou módu. Dobře se kombinuje s šortkami, chinos kalhotami nebo s košilemi. Saka můžeme zakoupit jako součást obleku. Dámský oblek dnes dává prostor zajímavým prvkům a tak dopřává i ženám, které potřebují tento styl módy nosit každý den, trochu uvolněnosti. Pro pány jsou k dostání mimo jiné pánské obleky nejvyšší kvality v luxusním zpracování. Nicméně sako lze zakoupit bez problémů samostatně a kombinovat jej dle našeho vkusu. Je proto dobré zvolit univerzální kus – jednoduchý střih a střídmá barva.