Snapback čepice – kšiltovky

Již od osmdesátých let se kšiltovky staly v určitých kulturních kruzích nutným módním doplňkem a nutno dodat, že v posledních 30ti letech nabíraly na oblibě. V různých provedeních, v různé době, ale vždy měli kšiltovky své místo. Nejen ve sportu, ale samozřejmě také v módě. Poslední dekádu vévodili kšiltovkám klasické fitteds čepice, které propagovala zejména společnost New Era.

Od roku 2021 však na popularitě nabraly zejména snapback čepice. A co že to snapback čepice vlastně je? Snapback je původem sportovní kšiltovka s rovným kšiltem, oproti již zmíněným fitted modelům, má však možnost individuálního nastavení obvodu pomocí zacvakávacího pásku, který se nachází v zadní části čepice. Právě onen plastový pásek s cvočky a dírkami dal snapbacku svůj název, jelikož při rozepínání vydává právě onen typický zvuk. Další znaky, které dělají snapback snapbackem jsou obvykle zeleně podbarvený kšilt s řadou švů a plošší horní část.

Snapback hats jsou dnes populární zejména mezi hiphopovými umělci a jejími propagátory jsou například K. West, Wiz Khalifa, Mac Miller či český producent DJ Wich. V období devadesátých let byl pak ikonou snapbacks známý interpret a herec Will Smith a jeho parťák Jazzy Jeff.

Mezi nejznámější výrobce snapbacks čepic patří značky Mitchell & Ness, Starter a New Era.